Strona główna Powiat DrawskiCzaplinek JESIENNA WIZYTA W BAD SCHWARTAU. ROZWIJAMY POLSKO-NIEMIECKIE PRZYJAŹNIE

JESIENNA WIZYTA W BAD SCHWARTAU. ROZWIJAMY POLSKO-NIEMIECKIE PRZYJAŹNIE

przez admin

W dniach 14.10.-18.10.2019 r. czternaścioro uczniów Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum w  Czaplinku  uczestniczyło pod opieką germanistki z naszej szkoły, pani Małgorzaty Hałuszczyk oraz nauczycielki przedmiotów turystycznych, pani Marty Gańskiej, w spotkaniu wymiany polsko-niemieckiej w mieście partnerskim Czaplinka Bad Schwartau. To już kolejne tak atrakcyjne spotkanie młodzieży naszych miast w bieżącym roku. Tym razem to my gościliśmy u niemieckich partnerów z Centrum Młodzieży „Alte Zwölf”.

     Po przybyciu na miejsce odbyło się miłe powitanie, nasi przyjaciele postarali się nawet przygotować transparent w języku polskim. Wspaniale było ponownie spotkać znajome nam osoby,  jak również poznać kilka nowych. Pierwszego dnia zajęliśmy się wspólnym gotowaniem ciepłej kolacji wg niemieckich przepisów, co dało nam od razu możliwość wzajemnej integracji. Przygotowywaliśmy sobie także na udostępnionej nam przez miasto Bad Schwartau hali sportowej wyjątkowe miejsca do spania. Powstawały różne budowle, takie jak fortece, a nawet wielkie łoża na kołach. Wieczorem odbyły się zabawy integracyjno-zapoznawcze, dzięki którym mogliśmy lepiej się poznać i mieliśmy przy tym dużo śmiechu.

    Kolejnego dnia czekał na nas rajd zadaniowy po Bad Schwartau. Grupy mieszane polsko-niemieckie były losowane przy pomocy fizycznych guzików. Podczas rajdu każdy uczestnik miał możliwość wykazania się, ponieważ dwujęzyczne zadania zawierały ciekawe punkty zarówno dla Polaków, jak i Niemców. Poznaliśmy miasto bardzo dokładnie, odwiedziliśmy obiekty takie jak: ratusz, rynek, biblioteka miejska, termy, park zdrojowy i wiele więcej. Po ciężkiej pracy każdy uczestnik otrzymał słodką nagrodę w puszce. Puszki wykorzystaliśmy do upcyclingu i wykonaliśmy lampiony, które miały nam się przydać na tajemniczy punkt programu w dniu następnym. Na obiad  przygotowaliśmy tradycyjne polskie pierogi. Nie był to jeszcze koniec tego obfitującego w atrakcje dnia. Wspólnie  wybraliśmy się do sklepów na duże zakupy, po czym przygotowaliśmy wieczorek przy grillu.

    Środa zaskoczyła nas ogromem wrażeń. Szkoda było czasu na sen i od wczesnego ranka udaliśmy się do  Ratusza, aby poznać tamtejszego burmistrza. Pan Dr. Uwe Brinkmann przywitał nas ciepło i przybliżył zasady funkcjonowania samorządu lokalnego. Gościliśmy w wielkiej sali obrad Rady Miasta, gdzie znaleźliśmy znajome symbole naszego Czaplinka. Rozmowa przebiegała bardzo przyjemnie.  Po przyjemnościach duchowych nadszedł moment wyjazdu do Hansa Parku. Jest to ogromny park rozrywki położony w miejscowości Sierksdorf nad Bałtykiem. Liczne kolejki, rollerkostery, baseny, szalone zjeżdżalnie, samochodziki, karuzele, zjeżdżalnie wodne, miasteczko  indiańskie, meksykańskie, miasteczko z Dzikiego Zachodu, kino 4D i wiele, wiele więcej, aż nie sposób wyliczyć. Wieczorna specjalna, sezonowa parada świateł odbywająca się raz do roku pod koniec sezonu ściąga rzeszę widzów. My byliśmy częścią tego święta i nawet nie przeszkadzał nam deszcz i chłód. W tym dniu nasza integracja sięgnęła zenitu. Wspólne śmiechy, krzyki, a nawet ataki paniki zjednoczyły nas.

    Przedostatni dzień pobytu spędziliśmy w Lubece. Poznaliśmy historię oraz zabytki tego wyjątkowo malowniczego miasta. Dowiedzieliśmy się z czego słynie oraz podziwialiśmy je z wieży widokowej. Obiad odbył się w wykwintnej zabytkowej restauracji Towarzystwa Żeglarskiego „Schiffergesellschaft”. Skosztowaliśmy tam dań typowych dla regionu północnych Niemiec, a w szczególności kraju związkowego  Szlezwik Holsztyn. Po powrocie do Bad Schwartau odbyło się podsumowanie całego tygodnia oraz uroczysta kolacja pożegnalna z oficjalnymi podziękowaniami dla osób odpowiedzialnych za organizację spotkania. Wieczorem czekała na nas jeszcze wspólna dyskoteka, gdzie mieliśmy okazję na ostatnie chwile radości przy muzyce serwowanej przez DJ Timo Müllera.

    Niestety przyszedł czas powrotu. Nasze sypialne budowle znikły i  przyszła pora rozstania z niemieckimi przyjaciółmi .Odbyło się rzewne pożegnanie i jak zawsze nie brakowało łez. Ciągle powtarzaliśmy sobie, że to nie ostatnie nasze spotkanie. Zobaczymy się wkrótce w Czaplinku, a nasze przyjaźnie będą dalej trwać.

     W trakcie pobytu w Bad Schwartau ustalaliśmy grafik zadań, dzięki czemu zyskaliśmy dodatkową sposobność wzajemnej integracji. Wspólne zakupy, przygotowania posiłków, nakrywanie oraz sprzątanie ze stołów. Niby tak niewiele, a zbliżyło nas do siebie. Z tego miejsca dziękujemy serdecznie fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży za wsparcie finansowe naszego wyjazdu oraz wszelkich spotkań w ramach wymiany młodzieży, która funkcjonuje w  ZSP w Czaplinku już od 26 lat.

    Patrycja Dudkiewicz, kl. II Liceum Ogólnokształcącego w Czaplinku

czaplinek.pl

You may also like

Pomorze Zachodnie – portal Informacyjny

LokalnyReporter.pl

Strona wykonana i administrowana przez:
Golden-Media.pl