
W miniony weekend, członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Tempelburg”, przeprowadzili prace porządkowe na cmentarzu ewangelickim w miejscowości URAZ w Powiecie Drawskim w ramach projektu ”Ławeczka Pamięci – Rewitalizacja Zapomnianych Miejsc”. Członkowie stowarzyszenia pozyskali na swoje działanie kolejne dofinansowanie z Programu Społecznik na lata 2022-2024”- zainicjowanego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.
Projekt budowy ławeczek realizowany jest od kilku lat. To cykl działań mających na celu ocalenie od zapomnienia i od całkowitego zniszczenia cmentarzy zagubionych wśród pól, łąk i lasów w gminie Czaplinek oraz w powiecie drawskim – mówi Mariusz Kapczuk prezes Stowarzyszenia Tempelburg.
Tytułowa „ławeczka pamięci’’, montowana jest przy każdym porządkowanym przez nas miejscu, będąc dla wędrowców miejscem odpoczynku i zadumy nad przemijającym czasem. To już czwarta edycja tego projektu realizowana przez Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno – Kulturalne z Czaplinka. Poza wspomnianym cmentarzem ewangelickim na Urazie, członkowie stowarzyszenia zrewitalizowali podobne miejsca w miejscowości Miłkowo oraz Nakielno – kontynuuje M. Kapczuk
W ubiegłym roku w listopadzie grupa pracowała rowbiez na miejscu katastrofy lotniczej samolotu LIM6 pod Czaplinkiem. Wówczas to przypadała 50-ta rocznica tego wydarzenia, w której zginął porucznik Antoni Wiciński. Na miejscu ustawiony został nowy krzyż, tablica informacyjna oraz tytułowa ”ławeczka pamięci”. Podczas projektu na półwyspie Uraz, członkowie stowarzyszenia wspierani byli przez trzy drużyny harcerskie z Pomierzyna, Złocieńca, Połczyna Zdroju, strażaków z OSP Warniłęg oraz pozostałych wolontariuszy.
Wszyscy zostali podzieleni na kilka grup i przystąpili do oczyszczania terenu, zbierania śmieci, wycinania zarośli, sadzenia krzewów ozdobnych i inwentaryzacji pozostałych zachowanych nagrobków. Na zakończenie przeprowadzonych prac, zamontowano tablicę informacyjną i ławeczkę oraz zapalono znicze. Działania stowarzyszenia to nie tylko sprzątanie takich opuszczonych miejsc, to także aktywizacja lokalnej społeczności. Na Urazie ogłoszony został konkurs plastyczny dla dzieci, który polegał na wykonaniu prac inspirowanych miejscem i okolicą w której pracowaliśmy. Po zakończeniu działań, każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, medal oraz kilka gadżetów związanych z tą akcją. Była gorąca grochówka, grill oraz wspólnie spędzony czas przy ognisku.



