Jak tworzyć i wdrażać innowacje? Jak może wyglądać gospodarka przyszłości? Jak prezentuje się nowy model sztucznej inteligencji i co to jest metawersum? O tym dyskutowali uczestnicy Konferencji SmartUp!, która 31 maja odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim. – Innowacje poprawiają nasze życie, ułatwiają pracę, służą ochronie środowiska. Jestem przekonana, że każdy z państwa ma coś wyjątkowego do przekazania światu. Na Pomorzu Zachodnim możecie realizować swoje śmiałe pomysły – mówiła do uczestników wydarzenia Anna Bańkowska, Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.
Konferencja SmartUp organizowana jest dla regionalnego środowiska naukowego i biznesowego. W środę w sali „Delfin” Urzędu Marszałkowskiego WZ spotkali się przedsiębiorcy, reprezentanci instytucji gospodarczych i zachodniopomorskich uczelni. Założyciele mikrofirm, twórcy startupów, ale też osoby z doświadczeniem pracy w korporacjach. Wszyscy, którzy tworzą nowoczesną gospodarkę i realizują innowacje.
– Żyjemy w erze nieustannych przemian, ciągłego postępu. W dzisiejszym dynamicznym świecie zdolność do innowacji staje się nieodzownym elementem sukcesu dla przedsiębiorstw, społeczności, nas wszystkich – mówiła Anna Bańkowska, Członkinia Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. – Technologie, które jeszcze kilka lat temu wydawały się niemożliwe, teraz stają się codziennością. Zobaczmy, jak 10 lat temu wyglądały telefony, a jak wyglądają dziś, jakie funkcję mają smartfony. W różnych obszarach naszego życia mamy nieograniczone możliwości, aby rozwijać nasze pomysły i wprowadzić innowacyjne rozwiązania. Innowacje poprawiają nasze życie, ułatwiają pracę, służą ochronie środowiska. Jestem przekonana, że każdy z państwa ma coś wyjątkowego do przekazania światu. Na Pomorzu Zachodnim możecie realizować swoje śmiałe pomysły Kluczem do sukcesu jest kreatywność, współpraca i otwartość. Nie bójmy się zatem, tu na Pomorzu Zachodnim, ryzykować, eksperymentować i wierzyć w swoje pomysły.
Anna Bańkowska przypomniała, że to już czwarta konferencja SmartUp! Wydarzenia dedykowane innowacjom, transformacji technologicznej zainicjował w 2018 r. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, a organizuje Centrum Inicjatyw Gospodarczych WZ. Tegoroczna edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – zgłoszeń było kila razy więcej niż miejsc! W programie konferencji zaplanowano fascynujące debaty i prelekcje.
Nie ma biznesu bez komunikacji
Ze świetnym wystąpieniem na temat „Komunikacji w biznesie” przyjechał do Szczecina Radosław Mróz, prezenter i dziennikarz telewizyjny, szkoleniowiec, wykładowca. Zaintrygował publiczność, odgrywając nieudaną prezentację abstrakcyjnej firmy „Green Energy”. Aktorsko jąkając się, mówił o projekcie dotyczącym ekologii, zielonej energii. Przestraszony, stremowany. Nie podając nazwiska.
– Czy dalibyście komuś takiemu dwa miliony euro na rozwój startupu? – dopytywał. – Czy zainteresowało was to, co mówił? Co z tego zrozumieliście? Ktoś z was pomyślał, że ten człowiek po prostu nie lubi wystąpień publicznych, jest speszony? A może raczej uznaliście, że po prostu ściemnia?! Nie pomyśleliście tak? No to jesteście bardzo życzliwi? – stwierdził z humorem Radosław Mróz.
Na ciekawych przykładach przedstawiał „anatomię wystąpień publicznych”. Jak ważna jest ich jakość. Sposób mówienia, intonacja, wyrażane emocje. Przywołując arystotelesowski trójkąt „Ethos, Pathos, Logoś”, wyjaśniał, że opowieść, treść wystąpienia, argumenty są bardzo ważne. Ale niewystarczające! Bardzo istotna jest wiarygodność. I umiejętność pobudzania emocji słuchaczy. Warunkiem skutecznej komunikacji jest rozumienie.
– Kto mówi językiem niezrozumiałym dla nikogo poza nim, nie mówi w ogóle. Mówić, to mówić do kogoś.- tu z kolei cytował niemieckiego filozofa Hansa-Georga Gadamera.
Zalecił proste i bezpłatne badanie marketingowe. Ułożyć opowieść o sobie i swoich biznesowych pomysłach, opowiedzieć ją komuś z rodziny lub znajomemu, a później zapytać: co zrozumiał, co zapamiętał?
– Należy używać prostego, inkluzywnego języka. Używać argumentów, które będą zrozumiałe dla każdego odbiorcy, nie tylko ludzi z branży. Mówić tak, by zainteresować nawet tych, którzy mają cię gdzieś – wyjaśnił obrazowo.
Wyjaśniał też, dlaczego odbiorcy najbardziej zapamiętują to, co słyszeli i widzieli na początku (efekt pierwszeństwa), a także ostatnią część przekazu (efekt świeżości). I dlaczego wizerunek, zachowanie, ubiór są pamiętane bardziej niż słowa.
Świat wirtualny to przyszłość?
Ta tendencja, utrwalająca przewagę obrazu nad słowem, doskonale widoczna jest we współczesnych mediach, w internecie. O tym, czy świat wirtualny to przyszłość i jakie zagrożenia niesie chat GPT – rozmawiali uczestnicy panelu „Megatrendy na 2023 rok: świat lustrzany oraz nowy model sztucznej inteligencji”: Sylwia Czubkowska (dziennikarka ekonomiczna i technologiczn), Inez Okulska (kierownik Zakładu Inżynierii Lingwistycznej i Analizy Tekstu w NASK), Zuzanna Kwiatkowska (założycielka firmy AI Flavours) i Łukasz Marchewka (doktorant w Szkole Doktorskiej w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie). Moderatorem dyskusji był dziennikarz Bartłomiej Jędrzejak.
„Jak tworzyć, realizować i wdrażać innowacje” doradzała Alina Jaworska. Prezeska Zarządu STARTOVA.PL Sp. z o.o., Członkini Porozumienia Spółek Celowych, udzieliła wielu cennych wskazówek tym, którzy zadają sobie pytanie: dlaczego nikt nie chce mojego wynalazku? Podczas Konferencji SmartUp młodzi przedsiębiorcy dowiedzieli się m.in., jak współpracować z instytucjami otoczenie biznesu, uczelniami.
Nowoczesne technologie zmieniają nasze życie
W kolejnej części spotkania debatowano „Jak nowoczesne technologie wpływają na nasze życie?” A na scenie pojawił się Maciej Stuhr. Aktor, reżyser, scenarzysta filmowy i teatralny, z wykształcenia również psycholog, wspominał casting za pośrednictwem smartfona. I standup online. Żartował, że było to „wstrząsające doświadczenie, bo komputer się nie śmiał, nie reagował”. Maciej Stuhr podkreślał, że kontaktu z publicznością, występu na teatralnej scenie nie zastąpi nawet najdoskonalsza technologia.
– Gdyby w moim filmie miał zagrać awatar Paula Newmana, wygenerowany przez sztuczną inteligencję, byłaby to kusząca myśl. Ale jednak zawsze wybrałbym żywego, prawdziwego aktora – przekonywał.
Prognozował, że w przyszłości literaturę czy film mogą wypełnić dzieła tworzone przez coś takiego jak chat GPT. Ale intuicja podpowiada mu, że publiczność, czytelnicy będą traktowali te utwory jako odrębne kategorie. Maciej Stuhr zwrócił uwagę, że rozwój nowych technologii i kanałów komunikacji spowodował ogromny kryzys kina, ale już teatr przeżywa renesans.
Aktor opowiadał również o tym, jak media społecznościowe zmieniły relacje artystów i fanów.
– Dawniej to oni za nami jeździli, żeby zrobić zdjęcie. A teraz my robimy to za nich. I publikujemy na swoich profilach – mówił z nutą ironii. – Ale w tych wszystkich zmianach najciekawsze jest to, że możemy się szybko kontaktować. Dziś spacerował po Szczecinie, byłem przy Filharmonii, i część mieszkańców już zapewne wie, że tu jestem.
Wychowanie do życia w internecie
I bardzo serio dodał, że smartfon i media społecznościowe mogą być swego rodzaju bronią w walce z fake newsami. Uczestnicy spotkania dopytywali, jak sobie radzić z wszechobecnym hejtem w sieci, w mediach? Jak nauczyć, przede wszystkim młodych ludzi, selekcjonowania informacji? Odróżniania prawdy od fałszu? Jak obronić się przed manipulacjami?
– Być może warto pomyśleć o czymś takim jak „wychowanie do życia w internecie”? Może to powinno być zadanie współczesnej szkoły? – zastanawiał się Maciej Stuhr.
Podkreślał, że komentarze w mediach społecznościowych mają dużą większy ciężar niż plotki powtarzane z ust do ust. Ponieważ plotki mają ograniczony zasięg i są ulotne. Natomiast internet 'nie zapomina”. Poza tym – słowo pisane ma inną wagę, jest uważane za prawdę.
Maciej Stuhr mówił również, że martwią go algorytmy internetowe, które serwują użytkownikom określone treści.
– Mam wrażenie, że ktoś mną manipuluje. Ale pocieszam się tym, że to, co mi podsyłają, to nie jest przecież całość wiedzy, do której mam dostęp – podsumował.
Konferencja SmartUp! to wydarzenie, które służy wymianie wiedzy i doświadczeń na temat nowatorskich pomysłów i technologii oraz aktualnych trendów i zachodzących procesów gospodarczych. Jest okazją do nawiązania nowych kontaktów, zacieśnieniu współpracy między przedstawicielami regionalnego systemu innowacji, a także środowiska startupowego.
Podczas SmartUp! 2023 miały okazję zaprezentować się również zachodniopomorskie uczelnie oraz uczestnicy projektu pn. Odpowiedzialny Społecznie Proto_Lab.