Strona główna Powiat DrawskiCzaplinek CZAPLINEK: Było wielkie sprzątanie dna jeziora Drawsko i brzegów jeziora

CZAPLINEK: Było wielkie sprzątanie dna jeziora Drawsko i brzegów jeziora

przez admin1

4 czerwca 2023 r. w Czaplinku odbyło się Wielkie sprzątanie dna jeziora Drawsko pod nazwą „Śmieci do kosza nie do jeziora”.

Inicjatorami oraz organizatorami tego wydarzenia od kilku lat są: Szymon Pastuszek (Sail & Surf) oraz Emil Kozak (Euforia Dive). Gmina Czaplinek przyłącza się do wspólnej organizacji tych działań.

Już od godziny 9:30 nurkowie szkoły nurkowej Euforia Dive oraz nurków Greg Diving z Białego Boru i BJ Diving ze Szczecinka rozpoczęli przygotowywania do zejścia do wody. Tuż po godzinie 10:00 wszystkich zebranych przywitał burmistrz Czaplinka Marcin Naruszewicz, który powiedział o potrzebie i ważności organizacji takich akcji oraz ogromnym znaczeniu dla przyrody. Następnie organizatorzy Szymon Pastuszek i Emil Kozak przyłączając się do słów burmistrza omówili sprawy organizacyjne oraz program wydarzenia.

Akcja rozpoczęła się. Nurkowie rozpoczęli zanurzanie oraz wydobywanie śmieci z dnia jeziora. Były to głównie opony, (rekordową okazała się opona ciągnika, która dodatkowo została obciążona ogromnym kamieniem), metalowe kosze na śmieci, monitory. Wydobyto również taczkę oraz wiele innych spoczywających na dnie przedmiotów.

Nurkowie przy wydobywaniu na brzeg śmieci mogli liczyć na pomoc strażaków OSP Czaplinek, jak również samego Szymona z załogą.

W tym samym czasie burmistrz Czaplinka Marcin Naruszewicz wraz z mieszkańcami naszego miasteczka, pracownikami formy Motherson udali się wyposażeni w rękawice ochronne i worki na ścieżkę pieszo-rowerową w poszukiwaniu śmieci. Kilka osób przemierzało ścieżkę, aż do plaży miejskiej pakując do worków znalezione nieczystości. Optymizmem napawała nieduża ilość odpadów, co oznacza, że wzrasta świadomość osób korzystających z darów natury.

Gdy grupa czyszcząca ścieżkę dotarła na plaże, tam już kończyły się prace grabienia brzegu, które wykonywała grupa OSP Czarne Wielkie i OSP Czaplinek oraz pan nadleśniczy Nadleśnictwa Czaplinek Daniel Lemke. Wygrabione nieczystości były następnie umieszczane na przyczepce OSP, a następnie samochodem nadleśnictwa wywożone z obszaru plaży.

Gdy akcja dobiegła końca wszyscy uczestnicy udali się na ognisko do Ośrodka Sportów Wodnych, które przygotowali pracownicy referatu Sportu i Rekreacji.

Firma Motherson sfinansowała kiełbaski, napoje oraz niezbędne artykuły na potrzeby organizacji ogniska. Przekazała również gadżety promocyjne oraz zapewniła miejsce odpoczynku na leżakach i pod parasolem z logo firmy. Gadżety i foldery dla uczestników wydarzenia przekazali również: Zespól Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego oraz Gmina Czaplinek. Patronem medialnym był Lokalny Reporter.

Na zakończenie uczestnicy udali się na cypel w OSW, gdzie zadowoleni, uśmiechnięci oraz szczęśliwi, że przyczynili się do poprawy czystości w jeziorze i nadbrzeżu zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Organizatorzy oraz burmistrz Czaplinka podziękowali wszystkim uczestnikom za bezinteresowne włączenie się w akcję oraz za wsparcie zaangażowanych instytucji, służb, firm oraz mieszkańców naszej gminy.

Dziękujemy!

Autor: Katarzyna Kibitlewska – kierownik Referatu Planowania, Rozwoju Gospodarczego, Turystyki i Promocji

.

.

.

.

You may also like

Pomorze Zachodnie – portal Informacyjny

LokalnyReporter.pl

Strona wykonana i administrowana przez:
Golden-Media.pl