Wyraźnie zacieśnia się współpraca władz Powiatu Drawskiego z Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy, co pozwoli na jeszcze ciekawszą ofertę adresowaną do mieszkańców naszego Powiatu.
W piątek 23 sierpnia 2024 r., Starosta Drawski – Jacek Kozłowski wspólnie z Naczelnik Wydziału Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych – Jolantą Banaszek spotkali się Kanclerzem Uczelni – Filipem Sikorą oraz prorektor ds. studiów – Eweliną Gdaniec.
Spotkanie odbyło się również w Szpitalu im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim Grupy American Heart of Poland S.A., z kierownikiem pielęgniarstwa ds. szpitalnictwa – Anną Serwecińską .
W roku 2023 wstępnie podpisane zostały listy intencyjne pomiędzy władzami Powiatu – a władzami Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, Zespołem Szkół w Drawsku Pomorskim oraz Szpitalem in. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim Grupy American Heart of Poland S.A.
Po raz pierwszy postanowiliśmy poinformować o wspólnych działaniach Powiatu Drawskiego z Wyższą Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, ponieważ zamierzenia o rekrutacji i otwarciu kierunku m.in. pielęgniarstwa – nabierają rzeczywistego tempa.
W pierwszym etapie powstanie Regionalny Ośrodek Akademicki w Drawsku Pomorskim. Wstępnie, pierwsza pilotażowa rekrutacja będzie przeprowadzana na semestr zimowy. Więcej informacji przekażemy, do wiadomości pod koniec 2024 roku!
Prowadzone będzie kształcenie hybrydowe i dualne.
Co to jest kształcenie hybrydowe?
Hybrydowe z wykorzystaniem sprzętu do symulacji medycznej, zajęcia na żywo połączone warsztatami. Wyższa Szkoła Gospodarki w ostatnim czasie wypracowała wiele efektywnych rozwiązań w zakresie stworzenia środowiska kształcenia hybrydowego, które z założenia wiąże tradycyjne prowadzenie zajęć w sali dydaktycznej z kształceniem zdalnym. W najbliższej przyszłości wszystkie studia podyplomowe WSG będą zawierać elementy nauczania hybrydowego, w którym udostępniane będą materiały dydaktyczne w różnej formie – skryptów, prezentacji, filmów, skanów itd. Niektóre zajęcia będą się odbywały w formie synchronicznych spotkań z wykładowcami z wykorzystaniem aplikacji MS Teams.
Co to jest kształcenie dualne?
Studia dualne pozwalają na łączenia tradycji akademickiej z potrzebami rynku pracy. Współpraca z wieloma przedsiębiorstwami w ramach regularnego kształcenia, jak i realizowanych projektów unijnych, konsekwentnie prowadzi do upraktycznienia kształcenia. Kolejnym krokiem tego procesu jest realizacja studiów dualnych. Atuty studiów dualnych. Absolwent po ukończeniu studiów, uzyskuje uprawnienia zawodowe oraz doświadczenie zawodowe. Zaplanowanie ścieżki kariery – przez cały okres studiów student związany jest z firmami, które umożliwiają mu ukształtowanie ścieżki kariery – student może korzystać z profesjonalnej pomocy działów HR. Część zajęć dydaktycznych realizowana jest w środowisku pracy (również zajęcia w pracowniach), u partnerów branżowych. Student ma dostęp do najnowszych (aktualizowanych) technologii i metod pracy stosowanych w branży. Korelacja systemu praktyk/staży z partnerami branżowymi. Wykonywanie aplikacyjnych projektów i prac dyplomowych na potrzeby przedsiębiorstwa. Studia dualne łączą dotychczasowe dobre praktyki przygotowania
i realizacji kształcenia, takie jak: konsultowanie programów kształcenia z przedstawicielami branży i zatrudnianie praktyków do prowadzenia zajęć. W ramach tego systemu studiów część zajęć może być realizowana w środowisku pracy (u partnerów Uczelni) lub środowisku zbliżonym do środowiska pracy. Umożliwia to praktyczne wykorzystanie zdobywanej wiedzy oraz nabycie umiejętności potrzebne na rynku pracy.
Przypomnijmy: listy intencyjne zakładają udział we wspólnych programach badawczych, współpracę przy organizacji tematycznych konferencji i seminariów naukowych, publikację opracowań i analiz w materiałach pokonferencyjnych, współpracę przy tworzeniu programów nauczania, nowych kierunków studiów i specjalności oraz przedmiotów fakultatywnych w ramach kierunku studiów, wymianę doświadczeń poprzez wspólne spotkania w ramach Rady Interesariuszy, inicjowanie działań prowadzących do zorganizowania i przeprowadzania zawodowych praktyk studenckich dla studentów, organizację szkoleń, kursów i studiów podyplomowych.