W dniu 22 listopada 2024 r. w sali narad Urzędu Miejskiego w Czaplinku odbyło się spotkanie podzespołu edukacyjnego ds. jeziora Drawsko.
Spotkanie miało charakter mini warsztatów – krótka relacja z odbytego spotkania.
1. Mini warsztat – Refleksja uczestników: czym dla mnie jest jezioro Drawsko? Jak rezonuje ze mną i moją duszą myśl o Drawsku? Nie diagnozujemy, nie szukamy rozwiązań. Staramy się przyjrzeć emocjom i uczuciom.
2. Prezentacja refleksji.
3. Podsumowanie ćwiczeń:
a) czaplinecczanie – dużo emocji – miłość do jeziora, stały element, metafora domu, opiekuna, nieskończoności, niezmiennego giganta, życie toczyło się nad tym jeziorem – dobre dzieciństwo, zakochania, wagary, przygody; gniew i smutek, że to przepadło, zepsuło się, zachorowało;
b) osoby zewnętrzne – jezioro jako element większej układanki, część zlewni, krajobrazu, serce, wątroba większego organizmu, ważny element tożsamości lokalnej, dobro, które chcemy zostawić przyszłym pokoleniom;
4. Rola moderatora i innych zewnętrznych mentorów – czułe przewodnictwo, uważność, obserwacja, empatyczna refleksja;
5. Czy chcemy zorganizować warsztaty dla edukatorów, nauczycieli, chętnych mieszkańców? Czy Gmina może zabezpieczyć środki w budżecie na ten cel? Koszt edukatorów+sala+noclegi i wyżywienie edukatorów. Szczegóły – program i kosztorys w trakcie opracowywania.
6. Czy szkolenia tego typu mogą stać się elementem strategii Gminy?
7. Wydarzenia – konferencja plus otwarte spacery edukacyjne jako oddzielny temat od warsztatów.
8. Wnioskowanie o dofinansowanie działań edukacyjnych – pozyskiwanie środków zewnętrznych – współpraca Gminy z zespołem.
9. Krótka informacja o tym co zostało wypracowane przez zespół „naukowy”.
10. Wniosek – następne spotkanie zespołu będzie miało charakter warsztatowy.
Autor:
Dr. Paweł Owsianny – moderator;
Magdalena Urlich – członek podzespołu.