Od blisko czterech lat w miejscowości Uradz w gminie Barwice finalizowany jest pomysł organizacji Muzeum Humoru i Absurdu. Od wielu lat Marek Łukowski pomysłodawca muzeum zbierał przedmioty z czasów PRL, które teraz będą eksponowane na muzealnych wystawach.
1 maja w historii PRL-u zawsze był dniem szczególnym. Trudno zatem sobie wyobrazić lepszą datę na otwarcie muzeum poświęconego tej części historii Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej związanej z humorem i absurdem. Muzeum pokazującego, że my – Polacy, nawet gdy otaczająca nas rzeczywistość była mniej niż nieprzyjazna, zawsze potrafiliśmy zachować pogodę ducha. A satyra i rozrywka były skutecznym antidotum na bolączki dnia codziennego – informuje Marek Łukowski.
Muzeum Humoru i Absurdu w Uradzu to nowe wyjątkowe miejsce na muzealnej mapie Polski. W dwóch halach o powierzchni ponad 900 metrów kw. prezentowane są między innymi rekwizyty z kultowych polskich komedii – w tym ogromny, ponad 7-metrowy miś z komedii Stanisława Barei o tym samym tytule, czy wielka słuchawka telefoniczna z filmu „Kingsajz” Juliusza Machulskiego. Można też zajrzeć do odtworzonej Szuflandii z tego samego obrazu. Ogromną gratką dla miłośników polskiego kina są oryginalne scenopisy filmowe, opatrzone wieloma autografami twórców i aktorów. Jest też okazja, by samemu poczuć się jak filmie! Wszystko za sprawą „szafy łubu dubu” z „Misia”. W Muzeum Humoru i Absurdu – w profesjonalnym studiu filmowym – każdy może nagrać własne życzenia dla prezesa Klubu Sportowego Tęcza, a potem otrzymać dobrej jakości plik ze swoim występem! Rzeczywistość PRL-u poznamy między innymi dzięki odtworzonym mieszkaniom z lat 60. i 80. minionego wieku, posterunkowi Milicji Obywatelskiej czy wizycie w maglu.
Uroczyste otwarcie Muzeum Humoru i Absurdu w Uradzu (Uradz 1) – 1 maja 2024 o godz. 11.00
Gośćmi specjalnymi weekendu otwarcia muzeum (1-5 maja) będą:
Mieczysław Hryniewicz – niezapomniany taksówkarz Jacek Żytkiewicz ze „Zmienników”,
Michał Fajbusiewicz – dziennikarz i podróżnik, twórca magazynu kryminalnego „997”
Marek Siudym – węglarz, ojciec dziewczynki o imieniu Tradycja z „Misia”.
.
.