Skuteczne zarządzanie łańcuchem dostaw to podstawa sukcesu każdej firmy działającej w branży logistycznej. Ze względu na wysokie wymagania rynku w tym zakresie, strategia nie może być dziełem przypadku. Sprawdź, jak ją opracować, by okazała się najbardziej efektywna w Twoim biznesie.
Czy jest zarządzanie łańcuchem dostaw?
Ujmując rzecz w skrócie, zarządzanie łańcuchem dostaw (ang. supply chain management – SCM) polega na odpowiednim zarządzaniu przepływem towarów i usług. Celem jest tu tworzenie łańcuchów opłacalnych i wydajnych. Aby ten cel osiągnąć, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, w tym kontrolę nad produkcją i zapasami, dystrybucją i sprzedażą, a nawet działania mające na celu maksymalizację wartości dla klienta.
Skuteczne zarządzanie łańcuchem dostaw obejmuje też wybór optymalnej lokalizacji obiektu magazynowego. Tak naprawdę jest to podstawa efektywnego działania całej logistyki. Miejsce powinno być strategiczne – blisko węzłów komunikacyjnych, z dala od zakorkowanych centrów miast, ale przy tym zapewniające łatwy dojazd pracownikom. Duży wybór obiektów magazynowych w całej Polsce znajdziesz w ofercie Panattoni. Dzięki praktycznej wyszukiwarce szybko znajdziesz magazyny do wynajęcia, m.in. województwie podlaskim: https://panattonieurope.com/pl-pl/znajdz-nieruchomosc?region=podlasie .
Strategie łańcucha dostaw
Zasadniczo wyróżniamy dwie główne kategorie łańcucha dostaw:
Łańcuchy dostaw zorientowane na efektywność: wykorzystywane przede wszystkim w branży fashion, stalowej i sprzedaży towarów. W tej strategii wartością nadrzędną są niskie koszty bądź zmaksymalizowana adekwatność wykorzystania aktywów do kosztów całkowitych.
Łańcuchy dostaw zorientowane na reagowanie: tego rodzaju strategię chętnie wykorzystują branża motoryzacyjna, opakowaniowa, elektroniczna oraz usługowa. Wdrożenie jej wymaga reagowania na zmienność popytu. Opiera się na teorii zmienności popytu spowodowanej wymogami personalizacji.
Warto jednak pamiętać, że ostateczną formę strategii łańcucha dostaw kształtuje rynek. Opisane powyższej najważniejsze kategorie mogą do pewnego stopnia łączyć się ze sobą i przenikać. W grę wchodzi bowiem wiele innych czynników, takich jak zmienny rynek, pozycja firmy, konkurencja, ukierunkowanie managerskie czy różnego rodzaju zmienne procesy.
Rola systemów w logistyce
Sprawne zarządzanie magazynem wymaga wykorzystania nowoczesnych technologii. Nie chodzi wyłącznie o maszyny – nota bene bardzo istotne w efektywnym prowadzeniu firmy logistycznej. Obecnie żaden tego rodzaju podmiot nie jest w stanie skutecznie zarządzać łańcuchem dostaw bez profesjonalnego oprogramowania komputerowego. Na etapie wdrożenia jego funkcjonalności powinny zostać dostosowane do potrzeb biznesu.
System do zarządzania łańcuchem dostaw automatyzuje wiele procesów, ale pomaga też w skutecznym planowaniu i wprowadzaniu w życie wybranej strategii. Na etapie jej realizacji analizuje postępy, dzięki czemu w odpowiednim czasie można dokonać zmian. To nowoczesne rozwiązanie, które pozwala skutecznie wcielić w życie strategię łańcucha dostaw.