Przyjęciem deklaracji gdańskiej zakończyło 16 maja 2023 r. spotkanie blisko 100 samorządowców w Europejskim Centrum Solidarności. Marszałek Olgierd Geblewicz, uczestniczący w wydarzeniu, podkreślał że budowanie wspólnego europejskiego domu musi odbywać nie tylko w Brukseli, ale także w naszych miastach, miasteczkach i wsiach.
Walczyć z dezinformacją
Przyjęty przez samorządowców i lokalne liderki i liderów dokument to deklaracja do podejmowania dalszych działań, które mają wzmacniać demokrację w Unii Europejskiej. Regiony, miasta i wsie chcą mieć większy wpływ na procesy decyzje w UE, ale też sygnatariusze mocno zwracają uwagę na potrzebę walki z fake newsami i mową nienawiści. W deklaracji czytamy:
„ostrzegamy przed populistycznymi próbami podważania wartości demokratycznych w regionach, miastach i wsiach UE, w tym przed coraz częstszym rozpowszechnianiem w internecie informacji wprowadzających w błąd i mowy nienawiści, które mają częstokroć związek z propagandą wojenną Kremla. Mogą one narażać na szwank klimat tolerancji w społeczeństwach UE, podważać zaufanie do instytucji i wpływać na przebieg procesów wyborczych, osłabiając demokracje, utrudniając ożywienie gospodarcze i zagrażając przyszłemu rozwojowi na wszystkich szczeblach”.
Europejskie liderki i liderzy podkreślają, że orężem w walce z dezinformacją powinna być edukacja obywatelska, w tym doskonalenie umiejętności korzystania z mediów przez obywateli, wzmacnianie procesów demokratycznych i pogłębienie dialogu na szczeblu lokalnym i regionalnym.
Bronić wspólnych wartości
Deklarację gdańską przyjęto podczas konferencji „Wzmacnianie odbudowy, odporności i demokracji w regionach, miastach i wsiach”. To wydarzenie organizowane przez Europejską Partię Ludową. W trakcie obrad uczestnicy – wśród których był m.in. Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, burmistrz portugalskiej Bragi Ricardo Rio czy Nikola Dobroslavić, żupan żupanii dubrownicko-neretwiańskiej – rozmawiali o roli regionów jako siły napędowej Europy oraz o odbudowie Ukrainy. Panel dyskusyjny prowadził w tej części online Mer Lwowa Andrij Sadowy.
– W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę – obrona wspólnych wartości – staje się jeszcze ważniejsza – mówił w Gdańsku Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego i Przewodniczący Grupy EPL w Komitecie Regionów.
W poniedziałek, 15 maja jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem spotkania w Europejskim Centrum Solidarności, goście z Europy wzięli udział w międzywyznaniowej modlitwie w Bazylice Mariackiej przy grobie Pawła Adamowicza. Po modlitwie złożono kwiaty przy grobie.